FINAL VÅR 2021 - SVENSKA PADELLIGAN

FINAL VÅR 2021

Här kommer vi samla all information för finalen av Svenska Padelligan VÅR 2021.

Plats: Torslanda Padel

När: 28-29 augusti

Vilka: Det lag som vinner högsta divisionen i respektive län kvalificerar sig till finalen av sin klass.
Till turneringen ”Best of the rest” kommer SPL välja ut lag som utmärkt sig under säsongen. Detta kan även vara lag från lägre divisioner än den högsta.

Boende: Tillsammans med Radisson Blu Scandinavia i Göteborg kan vi erbjuda förmånliga priser till alla som deltar i finalhelgen

Spelschema och resultat:
Herr
Dam
Mix
BOTR Herr
BOTR Dam

Här nedan följer placeringarna från finalen av säsong två:

HERR
1. Daniel Svensson/Diego Svensson (Halland) 70.000kr
2 .Erik Åhman/Martin Eriksson (Stockholm) 35.000kr
3. Philip Rastland/Patrik Hagelberg (Stockholm) 20.000kr
4. Daniel Nilsson/David Rydh (Kronoberg) 13.000kr
5-8. Robin Askman/Marcus Olsson (Blekinge)
5-8. Teddy Wallin/Ted Nygren (Södermanland)
5-8. Adam Caap/Erik Rappestad (Östergötland)
5-8. Johan Gratschew/Konrad Löwhagen (Västra Götaland)
9-16. Daniel Larsén/Jannis Mirianidis (Uppsala)
9-16. Danny Carlson/Tommie Samuelsson (Blekinge)
9-16. Niclas Masuhr/Magnus Bröms (Dalarna)
9-16. Michael Aresund/Andrés Lübeck (Västra Götaland)
9-16. Kaspars Stilbrandt/Fredrik Englund (Jönköping)
9-16. David Verngren/Claudio Carvajal (Skåne)
9-16. Simon Fischer/Tim Mathiasson (Skåne)
9-16. Martin Svanholm/Stefan Andersson (Halland)

DAM
1. Emma Svärd/Olivia Erlandsson (Gävleborg) 30.000kr
2. Maria Skants/Josefin Alf (Örebro) 17.500kr
3. Pernilla Ohlin/Anna Fäldt (Västra Götaland) 5.000kr
4. Johanna Skatt/Johanna Magnusson (Västra Götaland) 3.000kr
5-8. Ewa Jönsson/Nina Folkesson (Skåne)
5-8. Malin Jungåker/Maria Aakeröy (Skåne)
5-8. Carolina Halvardsson/Filippa Andersson (Jönköping)
5-8. Theresia Sjöström/Sofia Silverstrand (Örebro)
9-16. Alicia Lidén/Jenny Hector (Ersättare
9-16. Nathalie Söderqvist/Alicia Ljungqvist (Uppsala)
9-16. Anna Rapp/Lotta Wicknertz (Stockholm)
9-16. Li Backtén/Emina Busatlija (Jönköping)
9-16. Ann Henriksson/Lina Olsson (Blekinge)
9-16. Sara Alvaeus/Caroline Lindberg (Skåne)
9-16. Linda Johansson/Petra Molin (Halland)
9-16. Kajsa Eriksson/Matilda Åman(Halland)

MIX
1. Isak Bäckman/Frida Grohman (Stockholm) 15.000kr
2. Jessica Jensen/Christoffer Sajland (Skåne) 8.000kr
3. Linus Jernbom/Johanna Lethin (Västra Götaland) 4.000kr
4. Linda Levin/Andreas Pettersson (Örebro) 2.000kr
5-8. Markus Norrström/Alicia Lidén (Västra Götaland)
5-8. Sofie Ek/Danne Plahn (Uppsala)
5-8. Peter Skoglund/Anna-Carin Carlsson (Halland)
5-8. Jonas Friman/Julia Ripa (Stockholm)
9-16. Simon Bergström/Josefin Bergström (Örebro)
9-16. Catarina Sund/Patrick Dorwarth (Stockholm)
9-16. Emelie Torndahl/Rasmus Olsson (Östergötland)
9-16. Jenny Hector/Oscar Jarl (Skåne)
9-16. Natsuda Jirathanaset/Henrik Khounsa (Västra Götaland)
9-16. Dennis Söderqvist/Nathalie Söderqvist (Uppsala)
9-16. Alwa Edvardsson/Niclas Edvardsson (Östergötland)
9-16. Lena Gustafsson/Lars Olling (Västra Götaland)

BOTR Herr
1. Rodrigo Aguilera/Victor Valenzuela (Östergötland) 10.000kr
2. Anders Thoren/Gustav Kuljis (Skåne) 5.000kr
3. Christian Wederbrand/Johan Ingemarsson (Västra Götaland) 3.000kr
4. Rasmus Sandgren/Robin Sandgren (Örebro) 2.000kr
5-8. Jocke Norin/Lars Bäcksholm (Dalarna)
5-8. Wiro Bergman/John Löwenadler (Västra Götaland)
5-8. John Haxholm/Emil Gustafsson (Stockholm)
5-8. Robin Lundgren/Patrik Dorwarth (Ersättare

BOTR Dam
1. Oliva Östh/Hilda Blom (Västra Götaland) 4.000kr
2. Anna-Karin Sköld/Madeleine Jacobsen (Örebro) 2.000kr
3. Carina Makeia/Petra Hansson (Skåne) 1.000kr
4. Josefin Åkerblad/Linda Levin (Örebro) 500kr
5-8. Helene Brunström/Sara Engstrander (Stockholm)
5-8. Jenny Runstig/Sanna Messing (Stockholm)
5-8. Rebeca Lööf/Angelica Prins (Västra Götaland)
5-8. Anna Webrant/Helena Christell (Skåne)